OCHOTA NA SŁODKIE PRZED MIESIĄCZKĄ – Z CZEGO WYNIKA I JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?
Czy też tak masz, że przed miesiączką dopada Cię ochota na słodkości?
Nie jesteś sama – wiele kobiet ma takie same objawy. To nasza kobieca fizjologia. Podwyższony poziom estrogenów w fazie lutealnej, czyli tej poprzedzającej miesiączkę, powoduje zwiększony apetyt na słodkie smaki i węglowodany.
Dlaczego jeszcze chce nam się słodkiego?
➡ Po pierwsze – przed miesiączką nasza wrażliwość na insulinę nieco się pogarsza, a tym samym glukoza jest dostarczana do naszych komórek nieco mniej wydajnie. Powoduje to, że mamy częstszą ochotę na słodkości i różne kulinarne zachcianki.
➡ Po drugie – przed okresem spada stężenie leptyny – hormonu sytości, a jednocześnie mamy zwiększone zapotrzebowanie na kalorie – nie dużo, bo o około 5-10%. To jednak wystarczy, by mieć nieco większy apetyt.
➡ Po trzecie – przed miesiączką często odczuwamy spadek nastroju, związany ze zmieniającym się poziomem hormonów w naszym organizmie. Udowodniono, że spadek nastroju wpływa na wzrost spożycia pokarmów bogatych w węglowodany, stąd wyższa ochota na słodycze.
Przed miesiączką zadbaj więc szczególnie o dobrą, odżywczą dietę bogatą w białko i zdrowe tłuszcze – to zwiększa uczucie sytości i skutecznie zaspokoi apetyt. Dodaj też do diety bogate w antyoksydanty owoce, produkty pełnoziarniste i warzywa bogate w błonnik.
Nie musisz walczyć z ochotą na coś słodkiego w tym czasie – zadbaj jednak, by była to zdrowa, słodka przekąska a nie byle jaki słodycz z kiepskim składem.
Co zrobić, gdy dopada Cię apetyt na słodycze a jednocześnie chcesz jeść zdrowo, nie chcesz przytyć i sięgać bezmyślnie po batony czy czekoladę?
Oto kilka moich propozycji na zdrową, słodką przekąskę przed okresem. Pamiętaj jednak, żeby zjeść ją w ramach posiłku a nie między posiłkami.
- Gorące kakao słodzone erytrytolem – zaspokoi ochotę na słodkie szczególnie u osób, które uwielbiają czekoladowe smaki. Erytrytol je dosłodzi, nie dodając kalorii i nie podnosząc poziomu cukru we krwi.
- Smoothie owocowe – słodką bazę może w nim stanowić banan, dodaj do niego awokado, zielone liście np. szpinak i odrobinę siemienia lnianego. Takie smoothie zaspokoi ochotę na słodkie, ale też będzie bardzo zdrowe, pożywne i dostarczy zdrowych tłuszczy.
- Gotowy pudding proteinowy – możesz sięgnąć po gotowce, których sporo ostatnio na rynku. Puddingi, kaszki i jogurty proteinowe są słodkie, ale nie zawierają cukru. Dostarczą sporej porcji białka około 18-20g w porcji i niewiele kalorii – około 150.
- Gotowy batonik z dobrym składem – ja szczególnie polecam Wam te orzechowe lub proteinowe. Słodycz zawdzięczają suszonym owocom, ale mają też w składzie sporą ilość pestek i orzechów. Taki batonik może być dodatkiem do przekąski np. do jogurtu.
- Owoce z jogurtem i orzechami – owoce to wspaniały sposób na zaspokojenie ochoty na słodki smak. Wybieraj szczególnie owoce jagodowe, bogate w antyoksydanty. Do owoców dodaj wysokobiałkowy skyr i orzechy lub bardziej tłusty jogurt grecki lub naturalny.
- Niskokaloryczne lody z owocami – w sklepach jest już spora oferta niskokalorycznych, proteinowych lodów, które mają około 300 kcal w całym opakowaniu. Kulka lub dwie takich lodów w połączeniu z garścią malin lub borówek i odrobiną płatków migdałów to słodka przekąska, która będzie dużo lepsza od standardowego loda na patyku w czekoladzie. Dodatkowo owoce dostarczą trochę błonnika.
Który sposób wybierasz?