ENDOMETRIOZA – PŁODNOŚĆ I DIETA
Endometrioza to choroba charakteryzuje się obecnością błony śluzowej macicy – endometrium – poza jamą macicy, czyli miejscem, gdzie prawidłowo powinna się ona znajdować.
Niestety jednym z następstw endometriozy, jest problem z zajściem w ciążę. Szacuje się, że w Polsce blisko 40% kobiet zmagających się z niepłodnością choruje także na endometriozę.
Jak endometrioza wpływa na płodność?
Ogniska endometriozy mogą między innymi powodować występowanie niedrożności jajowodów oraz uszkodzenia struktury jajników, co wpływa niekorzystanie na starania o dziecko.
W przebiegu endometriozy możemy też obserwować problemy z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w endometrium. Kobiety chorujące na endometriozę, częściej zmagają się z zaburzeniami owulacji i cyklami bezowulacyjnymi.
Jak wspomóc leczenie i starania o macierzyństwo właściwą dietą i stylem życia?
W leczeniu endometriozy, duże znaczenie odgrywa zdrowa dieta i odpowiedni styl życia. Zaleca się, aby kobiety chorujące na endometriozę stosowały dietę, która:
- ma działanie przeciwzapalne,
- wspiera metabolizm estrogenów,
- podnosi wrażliwość tkanek na insulinę.
Co to oznacza w praktyce?
- Jedz dużo kolorowych warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty, beta-karoten, naturalne bioflawonoidy, kwercetynę, resweratrol.
- Mogą to być owoce jagodowe, czerwone i fioletowe warzywa i owoce (winogrona, śliwki, bakłażany), brokuły i ciemnozielone warzywa, melony, marchew, cytrusy…
- Zadbaj w diecie o wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i 6), które min. stymulują działanie prostaglandyn, czyli związków łagodzących ból i dolegliwości towarzyszących chorobie.
- Włacz do swojej diety olej i siemię lniane, tłuste ryby, olej z wiesiołka, olej i orzechy włoskie, olej z ogórecznika.
- Zwróć uwagę na źródła cynku i selenu w swojej diecie. Należą do nich jajka, półtłusty i tłusty nabiał, kasza gryczana, pestki dyni, czerwone mięso i podroby, ryby, orzechy brazylijskie.
- Jedz kiszonki.
- Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w diecie (jedz warzywa, owoce, orzechy, wybieraj produkty pełnoziarniste, razowe pieczywo i makarony).
- Zadbaj o odpowiednią ilość białka w posiłkach, by zmniejszyć ich ładunek glikemiczny oraz zapewnić sytość, co pomoże uniknąć podjadania.
- Pomyśl o wspierającej leczenie endometriozy suplementacji. Suplementację, którą powinnaś rozważyć w endometriozie, to między innymi witamina D, magnez, witaminy z grupy B, DIM, omega-3, kurkumina, NAC. Warto też włączyć do diety ostropest oraz o probiotykoterapię.
- Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną, ale pamiętaj o umiarze. Nie przesadzaj z jej intensywnością i zadbaj o regenerację. Dostosuj aktywność fizyczną do swoich możliwości i zasobów, którymi dysponujesz w danym momencie. Wybierz taki rodzaj ruchu, który sprawia Ci przyjemność- będzie Ci dużo łatwiej wykonywać ćwiczenia regularnie, jeśli będziesz je lubić. Pamiętaj, że ruch to także spacery – jeśli nie masz sił na większe aktywności, możesz pospacerować.
- Utrzymaj masę ciała na odpowiednim poziomie. Zarówno nadmierna masa ciała jak i niedowaga, nie sprzyjają prawidłowemu działaniu naszych hormonów. Jeśli masz nadwagę lub otyłość, spróbuj zastosować dietę z lekkim deficytem kalorycznym. Nie sięgaj jednak po restrykcyjne, niskokaloryczne diety. Dieta ma Cię odżywiać a nie powodować niedobory i osłabiać organizm. Jeśli Twoja masa ciała jest zbyt niska, lekko zwiększ ilość spożywanych kalorii, aby zwiększyć procent tkanki tłuszczowej. Rób to jednak z głową – nadwyżkę kaloryczną pokrywaj nadal zdrowymi produktami a nie słodyczami czy innymi, niezdrowymi produktami.
- Poświęć odpowiedni czas na sen i regenerację.
- Spróbuj znaleźć sposoby na skuteczne łagodzenie stresu.
- Ogranicz spożycie alkoholu.
- Ogranicz plastik!