CZYM JEST AMH? CZYLI O BADANIU REZERWY JAJNIKOWEJ
Zacznijmy od tego co to jest AMH?
Hormon antymüllerowski (AMH) to hormon produkowany przez komórki Sertolego gruczołów płciowych i komórki warstwy ziarnistej w jajniku. Badanie poziomu AMH wykonywane u kobiet określane jest często jako ocena rezerwy jajnikowej. Wynik obrazuje potencjał rozrodczy kobiety. Oznaczenie hormonu antymüllerowskiego wykonuje się poprzez pobranie próbki krwi pacjentki. Można to zrobić niezależnie od dnia cyklu, ponieważ poziom AMH jest stały dla cyklu miesięcznego.
Z upływem lat poziom tego hormonu u kobiet obniża się, zmniejszając szanse kobiet na zajście w ciążę.
Normy dla AMH uzależnione są więc od wieku kobiety, ale też ważne, aby podczas interpretacji wyniku zwracać uwagę na jednostkę w jakich oznaczany jest hormon oraz na zakres wartości referencyjnych podawanych przez dane laboratorium diagnostyczne w którym wykonywane było badanie..
Normy AMH:
- 20-24 lat 1,52 – 9,95 ng/ml
- 25-29 lat 1,20 – 9,05 ng/ml
- 30-34 lat 0,71 – 7,59 ng/ml
- 35-39 lat 0,41 – 6,96 ng/ml
- 40-44 lat 0,06 – 4,44 ng/ml
- 45-50 lat 0,01 – 1,79 ng/ml
- Kobiety z PCOS 2,41 – 17,1 ng/ml
O czym świadczy niskie AMH?
Wynik AMH poniżej 1,0 ng/ml wskazuje na obniżoną rezerwę jajnikową, czyli mniejszą liczbę pęcherzyków jajnikowych. Taki wynik jest charakterystyczny dla okresu menopauzy, wówczas jego stężenie może być nawet niewykrywalne.
U młodych kobiet zbyt niski poziom AMH w organizmie może (ale nie musi) być oznaką przedwczesnego wygasania czynności jajników.
Nie tylko AMH określa naszą płodność.
Płodność kobiety, czyli to jakie są szanse na zajcie w ciążę, określa się nie tylko na podstawie wyniku AMH, ale też wykonując dodatkowe badania pod okiem lekarza ginekologa:
- pomiar liczby pęcherzyków antralnych (o śr. 2-8 mm) na początku fazy folikularnej cyklu miesiączkowego, tzw. AFC (liczba pęcherzyków poniżej 4 wskazuje na obniżoną płodność),
- badanie stężenia estradiolu oraz FSH (powyżej 10 IU/l wskazuje na obniżoną płodność).
Co może wpływać na obniżoną wartość AMH?
Stężenie AMH zależy przede wszystkim od wieku oraz predyspozycji genetycznych. Są jednak badania, które pokazują, że obniżone wartości AMH mogą mieć związek z niskim poziomem witaminy D czy paleniem tytoniu. Nie bez wpływu pozostają też choroby współistniejące np. otyłość, choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca typu I, toczeń układowy. Do obniżenia poziomu AMH może też dochodzić częściowej lub całkowitej resekcji jajnika i innych poważnych ginekologicznych zabiegach chirurgicznych oraz na skutek radio- i chemiterapii.
Czy wysokie AMH to zawsze dobry znak?
Jeśli stężenie hormonu jest wyższe niż wskazują normy dla wieku, warto skonsultować się z lekarzem.
Wysokie stężenia AMH obserwuje się bowiem u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) oraz w niekiedy w chorobach nowotworowych jajników. Niska rezerwa jajnikowa wcale nie musi przekreślać szans na zajście w ciążę. Pamiętaj, że wyniki badań zawsze interpretuje lekarz i to on na ich podstawie, zaproponuje Ci dalszą strategię planowania ciąży.