OTYŁOŚĆ NIE SPRZYJA PŁODNOŚCI
Otyłość najczęściej kojarzy nam się tylko z problemem nadmiernej masy ciała. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak duże jest ryzyko rozwoju innych chorób i problemów zdrowotnych, jeśli zbagatelizujemy tę chorobą.
Piszę tu o chorobie, nie bez przyczyny – otyłość została bowiem uwzględniona w międzynarodowej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych ICD-10 i otrzymała swój numer E66.
Kiedy mówimy o otyłości?
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje otyłość jako posiadanie wskaźnika BMI powyżej 30. Sam wskaźnik BMI może być jednak nie do końca miarodajny, szczególnie u sportowców, u których wyższa masa ciała nie wynika z ilości tkanki tłuszczowej, lecz z rozbudowanej tkanki mięśniowej. Możemy też mówić o otyłości, gdy zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie wynosi powyżej 25% u mężczyzn i 30% u kobiet.
Jakie są konsekwencje otyłości:
Otyłość to nie tylko problem z dużym odciążeniem stawów poprzez nadmierną masę ciała, ale całe mnóstwo innych zdrowotnych konsekwencji: Nieleczona otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia:
- insulinooporności i cukrzycy typu 2,
- nadciśnienia tętniczego,
- zespołu policystycznych jajników (PCOS),
- zespołu metabolicznego,
- zaburzeń gospodarki lipidowej,
- miażdżycy naczyń,
- przerostu lewej komory serca, choroby niedokrwiennej serca oraz niewydolności serca,
- zakrzepicy żył głębokich,
- zespołu bezdechu sennego,
- kamicy pęcherzyka żółciowego,
- choroby wątroby w tym stłuszczenia wątroby,
- zespołu jelita drażliwego,
- zaburzeń pracy nerek,
- niepłodności i zaburzeń potencji
No właśnie jak to jest z tą niepłodnością?
KOBIETY – Zaburzenia gospodarki węglowodanowej, hormonalnej i PCOS zwiększają ryzyko niepłodności u kobiet. Otyłość może zaburzać przebieg owulacji, powodować cykle bezowulacyjne a także osłabiać reakcje organizmu na leki stosowane w leczeniu niepłodności.
MĘŻCZYŹNI – Problem niepłodności u osób z otyłością nie dotyczy tylko kobiet. U mężczyzn otyłość prowadzi do zaburzeń procesu produkcji plemników i pogorszenia jakości nasienia, co może utrudniać zapłodnienie.
Jeśli więc planujecie ciążę, zadbajcie także o prawidłową masę ciała. To nie tylko uchroni Was przed licznymi chorobami, ale też może zwiększyć szansę na udane poczęcie.