NADCIŚNIENIE A CIĄŻA
Według Światowej Organizacji Zdrowia o nadciśnieniu tętniczym mówimy gdy jest ono równe lub większe niż 140/90 mmHg.
Czy kobiety w ciąży z nadciśnieniem tętniczym powinny stosować jakąś specjalną dietę?
Zalecenia dotyczące żywienia w nadciśnieniu u kobiet w ciąży nie różnią się w zasadzie od tych, których przestrzegać powinny wszystkie osoby z nadciśnieniem.
- Kobiety w ciąży nie muszą jeszcze bardziej ograniczać spożycia soli kuchennej (wg zaleceń dla reszty populacji). Zaleca się im korzystanie z soli jodowanej.
- Kobietom z dobrze kontrolowanymi wartościami RR, regularnie uprawiającym wysiłek fizyczny przed ciążą, zaleca się kontynuowanie umiarkowanej aktywności fizycznej.
- Nie musisz stosować specjalnej, skomplikowanej diety z uwagi na nadciśnienie.
- Pamiętaj, by dieta była zbilansowana, różnorodna, zdrowa i odpowiednia pod względem kaloryczności.
- Zaleca się dietę bogatą w warzywa, owoce, rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste.
- Produkty pochodzenia zwierzęcego (mleko, nabiał, chude mięso), a także tłuste ryby morskie powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach.
- Produkty zawierające duże ilości węglowodanów oraz nasyconych kwasów tłuszczowych powinny być spożywane tylko okazjonalnie.
- Polecany model żywienia w nadciśnieniu to dieta śródziemnomorska i dieta DASH.
Jednym z najlepszych modeli żywieniowych w nadciśnieniu jest dieta DASH, którą mogą też stosować kobiety w ciąży.
Dieta DASH nie tylko obniża ciśnienie krwi, ale też poprawia wrażliwość na insulinę i wpływa na regulację poziomu cholesterolu.
Zawiera znikome ilości tłuszczów nasyconych i przetworzonego jedzenia. Jest bogata w błonnik, produkty zawierające duże ilości wapnia, potasu i magnezu oraz kwasów omega-3.
DIETA DASH Założenia diety
- Ograniczenie spożycia sodu. Nadmiar soli w diecie sprzyja nadciśnieniu, więc uważaj też na produkty z dużą jej ilością takie jak wędliny, sery, pieczywo czy produkty gotowe.
- Duża ilość warzyw i owoców – stawiaj na różnorodność i wybieraj warzywa i owoce sezonowe.
- Produkty pełnoziarniste. Pieczywo razowe, graham i żytnie, ryż, kasze, makarony pełnoziarniste, komosa ryżowa, amarantus, płatki owsiane wprowadzaj do swojej diety jako źródło węglowodanów złożonych, błonnika i dobrej dawki energii.
- Chude przetwory mleczne jako źródło białka oraz porcja potrzebnego wapnia.
- Orzechy i nasiona roślin strączkowych jako źródło zdrowych tłuszczy i białka pochodzenia roślinnego.
- Oleje nienasycone stosowane na zimno np. do sałatek. Polecane będą: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej z pestek dyni, olej z wiesiołka, olej z ostropestu, olej z czarnuszki.
- Duża ilość ryb morskich i chude mięso (drób, wołowina, cielęcina).