ORTOREKSJA – CZY MOŻNA PRZESADZIĆ ZE ZDRWYM JEDZENIEM I JAK TO WPŁYWA NA PŁODNOŚĆ?
Zaburzenia odżywiania u kobiet mogą mocno utrudnić starania o dziecko.
Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, poprzez bardzo niską masę ciała, niedożywienie i niski poziom tkanki tłuszczowej najczęściej prowadzi do zaniku miesiączki. Podobnie może się dziać w przypadku bulimii lub kompulsywnego objadanie się, które występować może zarówno u kobiet z niską masą ciała jak i z nadwagą i otyłością.
Nieco mniej znanym zaburzeniem odżywiania jest ortoreksja, o którym opowiedziała ostatnio Lara Gessler w jednym z odcinków Miasta Kobiet.
Ortoreksja to zaburzenie odżywiania charakteryzujące się obsesją spożywania jedynie zdrowej żywności. Wydaje się dziwne, prawda? Cały czas słyszymy, żeby odżywiać się zdrowo, ale okazuje się, że z tym też można przesadzić.
Ortorektycy np.
- jedzą tylko żywność ekologiczną, obsesyjnie skupiają się na jakości i pochodzeniu składników
- unikają jedzenia potraw, których nie przygotowali samodzielnie, nie jedzą na mieście, bo nie mają kontroli nad składem i jakością posiłku
- unikają bardzo restrykcyjnie całych grup produktów spożywczych, które uważają za niezdrowe
- nadmierna kontrola nad wielkością, kalorycznością, składem czy porą spożywania posiłków.
Niska masa ciała, restrykcyjne diety eliminacyjne, duży stres – to wszystko prowadzić może do zaburzeń miesiączkowania a w konsekwencji do problemów z zajściem w ciążę oraz jej utrzymania.
To właśnie ten argument był kluczowy w podjęciu leczenia u Lary Gessler. Marzyła ona od zawsze o byciu mamą i dopiero świadomość, że nałożone na siebie restrykcje żywieniowe spowodowały u niej brak miesiączki na wiele miesięcy, spowodował, że zmieniła swoje podejście do diety.
Leczenie ortoreksji, tak jak innych zaburzeń odżywiania, najczęściej opiera się o terapię i spotkania z psychodietetykiem, aby odbudować zdrowe relacje z jedzeniem.
Ten temat jest mi bliski, bo właśnie o ortoreksji (także wśród dietetyków) pisałam moją pracę dyplomową, gdy studiowałam Psychodietetykę.
O ortoreksji przeczytasz więcej w moim artykule w Food Forum: Ortoreksja – prowadzenie pacjenta pod kątem dietetycznym